WSWMir
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole specjalne?

autor: admin

Podobnie, jak w przypadku większości dzieci, rozpoczęcie edukacji przez maluchy o specjalnych potrzebach jest stresującym krokiem. Jeszcze bardziej denerwują się tym rodzice, na których głowie pozostaje planowanie, ocena, badania, spotkania i dyskusje z potencjalnymi opiekunami, bądź nauczycielami ich pociechy. Rodzice muszą również wykazać się chęcią współpracy i zainteresowaniem pomocą, jaką oferuje przedszkole specjalne. Wsparcie specjalistów jest bowiem niezbędne, aby etap ten nie był dla dziecka przykrym obowiązkiem, a przyjemnie spędzonym czasem.

Poza tym przedszkole specjalne to placówka wyposażona w doskonały sprzęt do rehabilitacji, zatrudniająca wyszkolonych profesjonalistów. Dzięki czemu postęp w rozwoju malucha może przebiegać znacznie sprawniej. Jednak nie będzie to możliwe, jeśli rodzice nie będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami, jak i na odwrót. Współpraca jest więc podstawą do osiągnięcia sukcesu w rozwoju malucha.

Ukończenie trzecich urodzin to najlepszy czas, na podjęcie decyzji, dotyczącej tego, jakie przedszkole specjalne będzie najlepsze dla Twojego dziecka. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę? Przeczytaj poniższy artykuł, a bez problemu wybierzesz placówkę odpowiednią dla Ciebie i Twojego malucha.

Dlaczego tak ważne jest tak wczesne zainteresowanie się dostępnymi przedszkolami znajdującymi się w okolicy? A to dlatego, że miejsca szybko znikają, a ustalenie, czy przedszkole specjalne jest odpowiednim miejscem dla danego dziecka, trwa nawet kilka miesięcy. Brany jest wtedy pod uwagę rodzaj niepełnosprawności malucha, a także jego stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

Poza tym warto wcześniej zapoznać się z personelem, wyposażeniem sal, programem nauczania oraz innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na podjętą decyzję. Przedszkole specjalne oferuje nie tylko kilkugodzinną opiekę nad dzieckiem, lecz także szereg zajęć rehabilitacyjnych, które mają na celu poprawić koordynację ruchową maluchów, a także ich rozwój umysłowy. Warto więc na początku określić potrzeby swojej pociechy, aby ćwiczenia pod okiem specjalistów powodowały, jak największy progres.

Pamiętaj również o możliwości zapoznania się ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Koniecznie odwiedź sale, w których prowadzone są zajęcia. Zastanów się, czy w takim środowisku Twoje dziecko będzie czuło się dobrze. Zadawaj pytania i oczekuj pełnych odpowiedzi. Oczywiste jest, że jako rodzic dziecka o specjalnych potrzebach martwisz się o jego przyszłość, a Twoje wybory mogą o niej zaważyć, więc personel powinien to uszanować, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając przedszkole specjalne? Jeśli jest możliwe, zabierz swojego malucha do kilku placówek, aby zobaczyć, jak reaguje na nowe środowisko. To będzie najlepszy dowód na to, że wybrane przez Ciebie miejsce podoba mu się i chętnie będzie spędzał tam czas. Nie zapomnij także o przedstawieniu nauczycielom mocnych i słabych stron swojej pociechy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy opiekun nie będzie w stanie odpowiednio pomóc dziecku.

Jeśli już zdecydowałeś, jakie przedszkole specjalne stanie się pierwszym miejscem rozpoczęcia edukacji dla Twojego malucha, nie zapomnij, aby wciąż zwracać uwagę na niektóre rzeczy. Sprawdzaj na bieżąco plan zajęć bądź w stałym kontakcie z nauczycielami, a także kontroluj postępy dziecka. Gdy tylko coś Cię zaniepokoi, zgłoś to lub zmień przedszkole.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon


Komentarze:

• Tomek
Ja wybierając przedszkole korzystałem z polecenia rehabilitanta który opiekował się moim dzieckiem.